Am ajuns la concluzia ca oamenii cauta ceva dar de fapt ei cauta nimic.
Sunt foarte multe cazuri in ziua de azi cand doi oameni se intalnesc se plac si se iau [ pentru o anumita perioada de timp ]. Iar in perioada aceea de timp exista o multitudine de situatii care pot sa schimbe viata celor doi indragostiti.
1. In viziunea baiatului, fata este mereu de vina [ DAR nu toti baietii sunt asa, procentul fiind foarte redus ]
NU stiu altii cum sunt dar eu consider ca in prima luna de relatie cel mai bine e sa iti cunosti partenerul/a, sa te intalnesti constant cu el/ea mai pe scurt, sa incerci sa-l descoperi cat mai mult. Sa afli anumite aspecte din viata lui/ei pe care, poate, nu le stiai, sa-i cunosti obiceiurile, pasiunile etc.
Daca pana aici totul e bine... se poate trece la pasul doi.
2. Daca ai inselat, e foarte greu sa fii iertat/a. [ unii iarta, altii nu ]
Dupa ce s-au acumulat destule cunostinte despre cel/cea in cauza ar fi cazul sa le analizezi. Ce-ti place, ce nu-ti place, ce ai putea sa schimbi si poti, ce n-ai putea sa schimbi si cum ai putea sa treci peste.
Imi place comportamentul lui/ei?
Se poarta decent cu tine?
Dupa o discutie cu el/ea te face sa meditezi?
Are prieteni " de gasca "?
Inceputurile sunt mereu cele mai roz momente dintr-o relatie. Totul e bine, cei doi isi ofera momente de "neuitat" dar, deja, din a doua luna de relatie, IN UNELE CAZURI, apare monotonia, plictiseala, cautarea spre ceva nou. Acest lucru se poate manifesta si in prima luna. Daca in prima luna din relatie vezi ca nu te atrage nimic la el/ea, inseamna ca n-ai gasit persoana potrivita.
3. Cu cat mai mult cu atat mai bine.
Nu stiu ce am vrut sa spun cu : cu cat mai mult cu atat mai bine, dar sunt sigura ca m-am referit la ambele variante.
1. Cu cat mai mult timp impreuna, cu atat mai multe unul din doi se va plictisi mai repede si va abandona.
2. Cu cat mai mult cu atat mai bine; in cazul relatiilor in care cei doi s-au gasit ca prin minune si s-au placut si stau de ceva timp impreuna acest lucru ajuta [ faptul ca nu s-au despartit in primele luni de relatie ].
4. Ce te faci cand dupa un an si ceva "iti apar dracii in casa"?
Sunt situatii in care nu te mai intelegi cu cel/cea de langa tine. Nu-ti face bine, dar deloc bine prezenta lui/ei si toanele si tot. Ce-i de facut?
Sunt persoane care trec peste de teama ca vor pierde ceva ce nu vor mai gasi sau ceva de care s-au atasat prea mult si sant persoane care isi bat joc.
________________________________________________
Vazandu-te atat de frustrata si spunandu-mi ce mi-ai spus m-am gandit sa scriu. Nu stiu ce a iesit, nu vreau sa citesc.
Oricum sunt enervata de orice comportament de genu si chiar nu-l inteleg pe omul ala. CE VREA, DE FAPT?
vineri, 19 martie 2010
luni, 8 martie 2010
† Intre doua extreme.
I'm speechless~!
Am o senzatie de greata pentru mine cand patesc asta. Nu e greata aia obisnuita pe care o ai la stomac; e ca un fum gros ce-ti intra fortat pe nari atunci cand vrei sa respiri aer curat pentru ca involuntar tu il tragi. Si-ti face rau. Iti incetineste concentrarea, iti face ploapele sa nu se mai inchida, iti face ochii sa lacrimeze intr-una si incet-incet pune stapanire pe tine dar te lasa, totusi, sa te chinui in fortele proprii, sa nu fii capabil de nimic insa sa-ti dai seama de prea multe.
; nu mai functioneaza.
Si devine stresanta intrebarea "ce-ai patit?".
Iar daca nu vrei sa raspunzi la ea devine si mai stresanta.
Un prieten e bun atunci cand tace cand tu plangi.
[Si toti sar cu gura la faza asta.]
Dar am o intrebare, daca n-ai avea "prieteni", ce-ai face?
Ai nevoie de o persoana care sa-ti futa creierii cand vrei sa fii altfel, macar pentru cateva minute?
Ai nevoie de un stalp vorbitor in momentele alea?
Ai nevoie de doua maini care sa traga de tine, cica spre realitate?
Ai nevoie?
NU.
In momentele alea n-ai nevoie de nimic, nici macar de aer. Intreaga ta fiinta cere liniste.
Durerea este echivalenta cu Bucuria cum Dragostea este echivalenta cu Dezamagirea.
toate visele odata aruncate
au iesit
palma-n palma
sa ma-ntampine pe mine.
prinse-n cuie de par ruginit
pe frunte le-a curs roua
si noaptea
plecand undeva
au adormit.
Am o senzatie de greata pentru mine cand patesc asta. Nu e greata aia obisnuita pe care o ai la stomac; e ca un fum gros ce-ti intra fortat pe nari atunci cand vrei sa respiri aer curat pentru ca involuntar tu il tragi. Si-ti face rau. Iti incetineste concentrarea, iti face ploapele sa nu se mai inchida, iti face ochii sa lacrimeze intr-una si incet-incet pune stapanire pe tine dar te lasa, totusi, sa te chinui in fortele proprii, sa nu fii capabil de nimic insa sa-ti dai seama de prea multe.
; nu mai functioneaza.
Si devine stresanta intrebarea "ce-ai patit?".
Iar daca nu vrei sa raspunzi la ea devine si mai stresanta.
Un prieten e bun atunci cand tace cand tu plangi.
[Si toti sar cu gura la faza asta.]
Dar am o intrebare, daca n-ai avea "prieteni", ce-ai face?
Ai nevoie de o persoana care sa-ti futa creierii cand vrei sa fii altfel, macar pentru cateva minute?
Ai nevoie de un stalp vorbitor in momentele alea?
Ai nevoie de doua maini care sa traga de tine, cica spre realitate?
Ai nevoie?
NU.
In momentele alea n-ai nevoie de nimic, nici macar de aer. Intreaga ta fiinta cere liniste.
Durerea este echivalenta cu Bucuria cum Dragostea este echivalenta cu Dezamagirea.
toate visele odata aruncate
au iesit
palma-n palma
sa ma-ntampine pe mine.
prinse-n cuie de par ruginit
pe frunte le-a curs roua
si noaptea
plecand undeva
au adormit.
duminică, 7 martie 2010
Vitas - Opera 2
Vitas - Opera 2
My house has been built but I am alone here
The door banged behind my back
An autumn wind is knocking on the window
Crying over me all over again...
Thunderstorm at night and fog in the morning...
The sun has turned completely cold
Old pains are following one another
Let them all get together!
My house has been built but I am alone here
The door banged behind my back
An autumn wind is knocking on the window
Crying over me all over again...
This is Fate and I can't
Ask anything of Fate!
I just know how the winds
Will be wailïng after I'm gone
joi, 25 februarie 2010
Anathema - One last goodbye
Anathema - One last goodbye
How I needed you
How I grieve, now you're gone
In my dreams I see you
I awake so alone
I know you didn't want to leave
Your heart yearned to stay
But the strength I always loved in you
Finally gave way
Somehow I knew you would leave me this way
Somehow I knew you could never never stay
And in the early morning light
After a silent peaceful night
You took my heart away
And my being
In my dreams I can see you
I can tell you how I feel
In my dreams I can hold you
And it feels so real
I still feel the pain
I still feel your love
I still feel the pain
I still feel your love
And somehow I knew you could never never stay
And somehow I knew you would leave me
And in the early morning light
After a silent peaceful night
You took my heart away
Oh I wish, I wish you could have stayed
How I needed you
How I grieve, now you're gone
In my dreams I see you
I awake so alone
I know you didn't want to leave
Your heart yearned to stay
But the strength I always loved in you
Finally gave way
Somehow I knew you would leave me this way
Somehow I knew you could never never stay
And in the early morning light
After a silent peaceful night
You took my heart away
And my being
In my dreams I can see you
I can tell you how I feel
In my dreams I can hold you
And it feels so real
I still feel the pain
I still feel your love
I still feel the pain
I still feel your love
And somehow I knew you could never never stay
And somehow I knew you would leave me
And in the early morning light
After a silent peaceful night
You took my heart away
Oh I wish, I wish you could have stayed
luni, 22 februarie 2010
Aspecte emotionale.
Azi am ajuns devreme acasa... "Ati venit cu Sorin?" Nu.
Ma doare capul de pocnesc................................
Urasc punctele de azi o sa scriu fara semne de punctuatie [ glumesc]
"Fa si tu o fapta buna
spune-i lu' aia care-ti suge pula sa taca din gura" :))
Iar am avut o stare naspa, asa pe final de zi, cand totul parea sa fie bine.
Ma oftici ingrozitor. Vreau sa te vad. Nu te-am mai vazut dintr-o vineri, adica de 10 zile.
Fuck nu stiu ce e cu mine. Asta o sa fie pusa iar la Aspecte emotionale.
O seara buna.
.................................................................
Urasc punctele
Ma doare capul de pocnesc................................
Urasc punctele de azi o sa scriu fara semne de punctuatie [ glumesc]
"Fa si tu o fapta buna
spune-i lu' aia care-ti suge pula sa taca din gura" :))
Iar am avut o stare naspa, asa pe final de zi, cand totul parea sa fie bine.
Ma oftici ingrozitor. Vreau sa te vad. Nu te-am mai vazut dintr-o vineri, adica de 10 zile.
Fuck nu stiu ce e cu mine. Asta o sa fie pusa iar la Aspecte emotionale.
O seara buna.
.................................................................
Urasc punctele
duminică, 21 februarie 2010
Aspecte emotionale.
Dimineata! Se pare ca se va incalzi, deja vad razele soarelui dorind sa patrunda in camera. Ma uit la noi 4. Mi-e dor de Ede, de Iona, de Camel. Sper sa nu mai fie suparata pe mine...
Mi-e dor un pic si de mine... "mi-e dor si doare".
Ascultam Taxi - Te vad in toate femeile si mi-am amintit de Taxi - Mi-e dor si doare.
Nu-i nimic special la melodia asta, insa cred ca ma defineste sau m-a definit perioada asta. Sper sa incep saptamana cu bine.
Taxi - Mi-e dor si doare
Si daca dupa tot ce ti-am spus, n-ai inteles nimic -
De fapt trebuia sa simti, nu sa-ntelegi -
Daca dupa tot ce-am facut, nu-nsemn nimic pentru tine,
De ce nu vrei sa ma dezlegi ?
Sa plang - nu-ncerc,
Sa-ncerci - nu stii,
Sa stiu - nu vreau,
Sa vrei - nu poti.
Mi-au secat toate cuvintele si nu mai stiu nimic, decat ca:
Mi-e dor si doare,
Dor si doare ...
Si dac-atata timp a trecut - aproape fara rost -
De fapt, totul are rost fara sa stim;
Dac-atatia ochi s-au inchis incet, incet, peste mine,
De ce ne-ajuti sa ne mintim ?
Sa uit - nu invat,
Sa-nveti - n-asculti,
S-ascult - nu pot,
Sa poti - nu vrei;
Mi-au secat toate cuvintele si nu mai stiu nimic, decat ca:
Mi-e dor si doare,
Dor si doare ...
Mi-au secat toate cuvintele ...
Daca stau sa ma gandesc bine,
Ar mai fi totusi cateva cu care
O sa-ncerc sa-ti spun
Ce se-ntampla cu mine:
Am auzit ca daca te uiti la ceas la fix,
Inseamna ca te iubeste
Si-atunci ma uit la ceas intr-una,
Gandindu-ma ca asa
O sa te-aduc in viata mea... poate ...
Mi-au secat cuvintele ... toate ...
Mi-e dor si doare,
Dor sï doare ...
Mi-e dor un pic si de mine... "mi-e dor si doare".
Ascultam Taxi - Te vad in toate femeile si mi-am amintit de Taxi - Mi-e dor si doare.
Nu-i nimic special la melodia asta, insa cred ca ma defineste sau m-a definit perioada asta. Sper sa incep saptamana cu bine.
Taxi - Mi-e dor si doare
Si daca dupa tot ce ti-am spus, n-ai inteles nimic -
De fapt trebuia sa simti, nu sa-ntelegi -
Daca dupa tot ce-am facut, nu-nsemn nimic pentru tine,
De ce nu vrei sa ma dezlegi ?
Sa plang - nu-ncerc,
Sa-ncerci - nu stii,
Sa stiu - nu vreau,
Sa vrei - nu poti.
Mi-au secat toate cuvintele si nu mai stiu nimic, decat ca:
Mi-e dor si doare,
Dor si doare ...
Si dac-atata timp a trecut - aproape fara rost -
De fapt, totul are rost fara sa stim;
Dac-atatia ochi s-au inchis incet, incet, peste mine,
De ce ne-ajuti sa ne mintim ?
Sa uit - nu invat,
Sa-nveti - n-asculti,
S-ascult - nu pot,
Sa poti - nu vrei;
Mi-au secat toate cuvintele si nu mai stiu nimic, decat ca:
Mi-e dor si doare,
Dor si doare ...
Mi-au secat toate cuvintele ...
Daca stau sa ma gandesc bine,
Ar mai fi totusi cateva cu care
O sa-ncerc sa-ti spun
Ce se-ntampla cu mine:
Am auzit ca daca te uiti la ceas la fix,
Inseamna ca te iubeste
Si-atunci ma uit la ceas intr-una,
Gandindu-ma ca asa
O sa te-aduc in viata mea... poate ...
Mi-au secat cuvintele ... toate ...
Mi-e dor si doare,
Dor sï doare ...
† Toate oglinzile din camera mea sunt incomplete.
Toate oglinzile din camera mea sunt incomplete
Am alungat o furnică cu un pix
până mi-au dispărut ochii.
Când m-am simţit pierdută,
furnica m-a luat de mână.
Am plecat.
A fost un vis.!?
Mă privesc într-o oglindă,
(nu o recunosc ca fiind a mea)
de-atâtea nopţi nedormite şi apa-i chioară.
Toate ziarele din ţară au scris.
Au pe prima pagină titlul tău :
« Ficţiunea este o realitate ingrozitoare! »,
dar ei nu ştiu toate furnicile din lume.
Din când în când merg la numărul 2,
după pachetul tau,
care are mereu întârziere.
Fumez o ţigară şi cum
niciuna nu are filtru
cu fumul de la ţevile de eşapament
umplu canistrele cu murături.
Tin în palmă scrumul cu care,
imi lipesc ochii de borcan.
Fără semne de punctuaţie
citesc destinatarul.
Am plecat.
Furnica m-a luat de mână,
când m-am simţit pierdută.
Până mi-au dispărut ochii
am alergat-o cu un pix.
Am alungat o furnică cu un pix
până mi-au dispărut ochii.
Când m-am simţit pierdută,
furnica m-a luat de mână.
Am plecat.
A fost un vis.!?
Mă privesc într-o oglindă,
(nu o recunosc ca fiind a mea)
de-atâtea nopţi nedormite şi apa-i chioară.
Toate ziarele din ţară au scris.
Au pe prima pagină titlul tău :
« Ficţiunea este o realitate ingrozitoare! »,
dar ei nu ştiu toate furnicile din lume.
Din când în când merg la numărul 2,
după pachetul tau,
care are mereu întârziere.
Fumez o ţigară şi cum
niciuna nu are filtru
cu fumul de la ţevile de eşapament
umplu canistrele cu murături.
Tin în palmă scrumul cu care,
imi lipesc ochii de borcan.
Fără semne de punctuaţie
citesc destinatarul.
Am plecat.
Furnica m-a luat de mână,
când m-am simţit pierdută.
Până mi-au dispărut ochii
am alergat-o cu un pix.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)